Tak for din indmeldelse

Det er med stor fornøjelse og hjertevarme, at vi hermed kan byde dig hjertelig velkommen i vores Mindfulness Foreningen Danmark – organisationen for mindfulness professionelle.

Jeg har set dit fyldestgørende materiale igennem og du er hermed godkendt til at være udvidet medlem, hvilket betyder, at du må bruge vores profilside og vores kalender og logo og andre ressourcer. Her vil du kunne lægge dine MBSR/ MBKT-kurser, Introaftener og Stilhedsdage op i Mindfulness kalenderen.

Du vil modtage opkrævning fra vores kasserer, og når du har betalt for dit medlemskab, vil din profil være aktiv.
Du er ligeledes medlem af EAMBA, vores europæiske paraplyorganisation https://www.eamba.net Her tilbydes lærer retræter mm.

Du vil desuden modtage et login, så du selv kan gå ind og hente foreningens logo og logo fra EAMBA, som du også er velkommen til at bruge på din hjemmeside ol.

Med login kan du oprette din profil, som kan indeholde følgende:

  1. en kort præsentation af dig, uddannelsessted og beskrivelse af dine ydelser, link til max to sider, ( mail eller Hjemmesiden eller facebook eller hvad du bestemmer ) se lidt hvad de andre har skrevet.
    Jeg vil tillade mig at komme med forslag til redigering, hvis det er nødvendigt.
  2. Et vellignende billede af dig; gerne jpeg uploades
  3. En adresse hvor du tilbyder dine MBSR/ MBKT forløb, så kommer du på vores landkort

Har du lyst til at deltage mere aktivt i bestyrelsen eller bare tilbyde at hjælpe indenfor enkelte områder, er du meget velkommen. Bestyrelsen arbejder delvist frivilligt, da vi er en nonprofit organisation og lægger vægt på at etablere nærende fællesskaber.

På vores hjemmeside finder du også vore standarder og etik som løbende er under udvikling.

Vi tilbyder også kurser og retræter for MBSR/ MBKT undervisere. Det næste retræte er vores yoga retræte. Tidligere har vi afholdt to meget vellykkede retræter med Bob Stahl og han har lovet os, at han kommer igen. Derudover afholder vi løbende lærerseminarer og fyraftensmøder for alle mindfulnessprofessionelle.

Du er altid velkommen til at skrive til os, og vi vil hjælpe dig, når det er muligt

Vi glæder os til at se dig!