Jane Tolstrup Christensen

​Jane Tolstrup Christensen er oprindelig uddannet afspændingspædagog/psykomotoriks terapeut på VIA, kognitiv terapeut og Mindfulness underviser. Hun har deltaget i den certificerede MBSR-uddannelse fra Århus Universitet.

I mange år har hun arbejdet projektorienteret som konsulent inden for beskæftigelsesområdet i samarbejde med flere Kommuner og været ansat som timelærer på VIA Psykomotorik uddannelsen i Randers. Her har hun de seneste 12 år undervist og været praktik vejleder. Desuden er hun SPS vejleder for studerende med funktionsnedsættelse.

Siden 2017 har hun været konsulent hos SIND Rådgivning i afdelingen SIND Erhverv. I sit eget firma MINDFUL WORK tilbyder hun meditationskurser, workshops og individuel terapi. De sidste 12 år har hun undervist i Mindfulness instruktør kurser, forløb på 40 timer, for At Work Institut for Sundhed.

Jane har praktiseret meditation i mere end 25 år og modtager bl.a. undervisning fra Helen Gamborg og Erik Mikkelsen, Jes Bertelsen, Jon Kabat-Zinn, Saki Santorelli, Jacob Piet og Madhurima Rigtrup m.fl.

I Mindfulness Foreningens bestyrelse har Jane et ønske om at være med til at sikre en høj kvalitet og udbrede kendskabet til mindfulness i Danmark. Hun vil dele ud af sin viden, kreativitet og bidrage til udviklingen i forbindelse med kommende aktiviteter i foreningen.

Mindful-work.dk | jane@mindful-work.dk