Mindfulnessforeningen for professionelle


MBSR & MBCT

Mindfulnessforeningens formål

Mindfulnessforeningen vil udbrede mindfulness, på alle niveauer i det danske samfund. Den mindfulnessfaglige tilgang i foreningen baserer sig på programmerne MBSR (Mindfulness Baseret Stress Reduktion) og MBCT (Mindfulness Baseret Kognitiv Terapi) og foreningen sikrer høj faglig kvalitet, ved at følge de standarter, der udgår fra Dansk Center for Mindfulness.

Gennem netværksarbejde og internationale konferencer tilbyder foreningen inspiration, refleksion og øget faglig udvikling til medlemmerne. Foreningen gør sit yderste for at alle i foreningen uanset medlemstype, får tilbudt relevante retreats og lærerseminarer hvert år.

Hvem er medlem?

Mindfulnessforeningen består først og fremmest af kvalificerede lærere uddannet som MBCT og/eller MBSR.

De er udvidet medlemmer.

Hertil har vi tilknyttet et basismedlemskab for personer, som gerne vil støtte Mindfulnessforeningens formål.

Hvorfor blive medlem?

For at støtte foreningens formål og deltage i et nærende fællesskab.

For at møde andre kvalificerede lærere og skabe sig et fagligt netværk.

For at opnå synlighed overfor kommende kursister, som kvalificeret lærer via foreningens hjemmesiden.

For at opnå rabat ved arrangementer som fx retreats og seminarer.


MINDFULNESS OG MEDFØLELSE – Hjertets ressourcer i meditationens praksis

 

På denne workshop vil vi arbejde dybere med hjertets indre muligheder i samklang med en skærpelse af det bevidste nærvær. Inderliggørelse af praksis handler om mindre forbehold og mere tillid – over for en selv og andre.

Læs mere